everyboard festiwal
Karpacz 16-18 września 2016r.

Freebord

Freebord ?>

Skateboard

Skateboard ?>

Longboard

Longboard ?>

Mountainboard

Mountainboard ?>

Skimboard

Skimboard ?>

Snowboard na poduche

Snowboard na poduche ?>

TrickBoard

TrickBoard ?>

Freeski na poduche

Freeski na poduche ?>

EveryBoard EveryBody

?>
Everyboard Festival
Everyboard Festival
Everyboard Festival
Everyboard Festival
Everyboard Festival
Everyboard Festival

Freebord

Freebord

Freebord

Start: Deptak (ul. Konstytucji 3 Maja) obok DW Mieszko

Meta: Deptak (ul. Konstytucji 3 Maja) obok Bank Zachodni

Opiekunowie:

Wojtek Stępiński       wojtek.stepinski@everyboardfest.pl

Adam Gatkowski     biuro@freebords.plbiuro(at)freebords.pl

 

Freebord

Na EveryBoard Festival organizujemy już trzecią edycję Freebordowych Mistrzostw Polski.

Każdy kto jeździ na freebordzie stwierdzi jednoznacznie - to snowboard na lato. Zarówno od strony techniki jazdy jak i odczuć ridera.

Deski freebordowe pojawiły się w Polsce na wiosnę 2008 roku za sprawą Freebord Poland. Od tej pory freebording uprawia coraz więcej ludzi w naszym kraju i powoli staje się on bardzo popularny.

Pierwszą osobą w Karpaczu śmigającą na freebordzie był właśnie Futek, to on zaraził tym sportem nie tylko znajomych snowboarderów ale był jego wielkim propagatorem.Dlatego też tak ważne dla nas jest abyśmy mogli uhonorować jego pamięć startem w tej imprezie w jak największym gronie freeborderów.

Misja

Naszym pragnieniem była chęć jazdy na snowboardzie przez cały rok, gdziekolwiek i kiedykolwiek chcemy. Tak zaprojektowaliśmy deskę która jeździ jak snowboard ale po ulicy. Freebord ewoluował tak długo, aż osiągnęliśmy cel.
Na freebordzie możemy jeździś karwingiem, ześlizgiem, zwalniać i zatrzymywaś się kiedy tylko zechcemy. Możemy jeździć tak szybko lub tak wolno jak tylko mamy ochotę. Możemy zjeżdżać najbardziej stromymi ulicami lub wąskimi chodnikami, mamy pełną kontrolę w każdych warunkach jazdy, tak jak na snowboardzie.
Jednak najpiękniejszą rzeczą jaką udało nam się dokonać to swoiste poczucie wolnoúci podczas jazdy, dokładnie takie samo jakiego doświadczamy na desce snowboardowej.

Deck Freebordu przypomina dużą deskorolkę. Pod deckiem zamontowane są 4 koła na długich truckach, które znacznie wystają poza obrys decka. Te koła symulują jazdę na krawędzi i umożliwiają karwing.

Unikalność jazdy na Freebordzie jest możliwa poprzez zastosowanie centralnego kółka, które może się obracaś o 360 stopni. Jest ono zamontowane w bazie trucka centralnie pod deckiem. Centralne kółka są bliżej ziemi od kół krawędziowych, tak, że naciskając jedną stroną deski kółka krawędzi drugiej strony (podobnie jak w snowboardzie) są nieco nad powierzchnią. Takie połączenie kół centralnych i krawędziowych umożliwia riderom zarówno jazdę karwingową jak i ześlizgiem.

Kiedy rider przenosi swój ciężar na jedna ze stron (frontside lub backside) kółka przeciwległej krawędzi nie stykają się z podłożem i deska może rozpocząć ześlizg w tym kierunku i zredukowanie prędkości. W rezultacie rider może jechać w każdym skręcie ześlizgiem regulując prędkość zjazdu, zahamować, zmieniać kierunek jazdy oraz jechać czysto na krawędzi skrętem ciętym. Wszystko to stosując wyłącznie technikę snowboardową.

Wiązania są zamontowane na górze decka. Podobnie jak wiązania snowboardowe, zapewniają większą kontrolę, pozwalają riderowi znacznie szybciej i pewniej zmieniaś krawędź, umożliwiają także większy docisk krawędzi czy to w skręcie czy podczas hamowania. DziÍki zastosowaniu wiązań na Freebordzie możemy także skakać, bawić się w prawdziwy buttering czy jibbing.

Freebord Poland

Zdjęcia

Pozostałe konkurencje

Patroni medialni

Organizatorzy

Partnerzy